• تلفن: ۳۲۶۶۲۱۲۶(056)
  • ایمیل: brmco.ir@gmail.com
  • ساعت کاری: 07:15-15:30

معدن منیزیت چاهخو

  • خانه
  • /
  • معدن منیزیت چاهخو

معدن چاهخو در فاصله ۵۶ کیلومتری جنوب شرقی شهر سربیشه واقع شده که جاده دسترسی به آن شامل ۲۰ کیلومتر مسیر آسفالته سربیشه – نهبندان و پس از آن آسفالته فرعی به سمت شرق ، پس از گذر از روستای حجت آباد و گزدز تا روستای چاهخو قنبر می باشد .

بهره برداری از این معدن از سال ۱۳۶۸ آغاز شده و تا پایان سال ۱۳۹۳ بالغ بر ۲۳۰ هزار تن منیزیت استخراج و به کارخانه اکسید منیزیم سربیشه حمل شده است . آخرین پروانه بهره برداری در سال ۱۳۸۶ برای یک دوره ۱۵ ساله و استخراج سالیانه ۱۰ هزار تن و ذخیره قطعی ۱۵۰ هزار تن صادر شده است .

منیزیت معدن چاهخو از نوع آهندار و سنگ در بر گیرنده از نوع سنگهای اولترابازیکی سر پانتین و اولیوین می باشد . شکل ماده معدنی رگه ای و با امتداد کلی شمالی – جنوبی و شیب حدود ۸۰ درجه به سمت شرق می باشد . ضخامت رگه بین ۰/۵ تا ۱/۵ متر می باشد . دامنه تغییرات کیفی سنگ منیزیت این معدن به شرح ذیل می باشد

LoI Fe2o3 Sio2 Cao Mgo
۴۸-۵۰ ۱-۲/۵ ۲-۱۰ ۲-۱۰ ۷۸-۹۰ درصد

در سالهای ابتدایی فعالیت ، میزان باطله برداری پایین ولی در حال حاضر این میزان بالا بوده و از سال ۱۳۹۰ باطله برداری کلی معدن آغاز شده است . باطله معدن نیاز به حفاری و آتشباری دارد و در حال حاضر باطله برداری با یک دستگاه بلدوزر ۱۵۵ ، یک دستگاه لودر ۴۷۰ ، یک دستگاه دریل واگن هیدرولیکی سوسان و سه دستگاه کامیون بنز ده چرخ انجام می شود . جهت استخراج و همچنین کمک در امر باطله برداری یک دستگاه بیل مکانیکی ۲۲۰ و یک دستگاه لودر W90 نیز فعال می باشند.

بر اساس محاسبات نسبت کلی W/0 معادل ۳۱ می باشد . تعداد پرسنل شاغل ۱۸ نفر می باشد .