• تلفن: ۳۲۶۶۲۱۲۶(056)
  • ایمیل: brmco.ir@gmail.com
  • ساعت کاری: 07:15-15:30

معدن منیزیت سفید کوه

  • خانه
  • /
  • معدن منیزیت سفید کوه

معدن منیزیت سفید کوه در فاصله ۵۰ کیلومتری جنوب غرب شهرستان سربیشه واقع می باشد که ۲۰ کیلومتر ابتدای آن تا روستای گورید آسفالت و ۳۰ کیلومتر بعدی بسمت روستای نصرآباد عربخانه خاکی می باشد . از لحاظ تقسیمات کشوری جزء شهرستان سربیشه بوده و در حوزه استحفاظی پاسگاه کلاته سلیمان می باشد .

سنگهای اولترامافیکی غنی از منیزیم تحت تاثیر چرخه آبهای گرم قرار گرفته و در شرایط مناسب دما و فشار منیزیت داخل سنگهای سنگ در برگیرنده که کنگلومرای نئوژن می باشد تزریق گردیده که حاصل آن بوجود آمدن یک رگه اصلی تقریباً شرقی غربی با شیب ۲۶ درجه بسمت جنوب می باشد . در تاریخ ۱۳۶۵/۹/۲۳ به استناد ماده ۱۹ آئین نامه بهره برداری و رای جلسه شورای عالی معادن پروانه بهره برداری به شماره ۳۶۸۵۲ به مدت ۱۰ سال به میزان استخراج سالانه ۷۲۵۰ تن به نام شرکت ایران منیزیا صادر گردید . پس از اتمام دوره پروانه بهره برداری ۸۱۸۶ به تاریخ ۱۳۷۵/۷/۸ به مدت ۶ سال با استخراج سالانه ۱۰۰۰۰ تن به نام شرکت تهیه و تولید مواد نسوز کشور و سپس در سال ۱۳۷۹ پروانه مزبور به شماره ۹۶۷۸ و به تاریخ ۱۳۷۹/۱۰/۲۳ با استخراج ۱۰۰۰۰ تن به مدت ۶ سال به نام شرکت معدنی مواد نسوز بیرجند صادر گردید . پس از انقضاء آن و با کارهای اکتشافی انجام شده ذخیره ۱۵۰۰۰۰ تن تایید و پروانه به مدت ۱۵ سال با استخراج سالیانه ده هزار تن صادر شد . در سال ۱۳۸۹ با توجه به نیاز بیشتر به سنگ این معدن و با انجام اکتشافات تکمیلی ذخیره ۳۸۵ هزار تن تایید و پروانه بهره برداری برای مدت ۱۵ سال و استخراج سالیانه ۲۵۰۰۰ تن صادر شده است .

معدن منیزیت سفید کوه دارای منیزیت عیار بالا به نحوی که نمونه های اندیس عیار Mgo به ۹۷ درصد نیز می رسد . ولی در موقع استخراج بدلیل تداخلی که ماده معدنی با کنگلومرا دارد و با توجه به سنگ جوری اعمال شده عیار متوسط ۹۵/۵ :  % Mgo=95-95/5 % ,  Sio2= 2   و آهک نیز کمتر از ۱ درصد می باشد .

معدن سفید کوه یکی از منابع اصلی تامین خوراک تنها کارخانه اکسید منیزیم کشور بوده و از طرفی به لحاظ کیفیت بالای ماده معدنی مهمترین معدن منیزیت بوده و با توجه به موارد فوق و اینکه ذخیره روباز معدن رو به اتمام بوده از سال ۷۸ بررسی وضعیت ذخیره در درجه اول اهمیت قرار گرفت پس از بررسی لازم اولین اقدام حفر تونل اکتشافی بوده که نتایج اولیه با اطمینان بالا حاصل گردید . پس از شروع حفر تونل و اثبات رگه با ضخامت و کیفیت مطلوب به موازات آن بررسیهای دیگر جهت انجام اقدامات بعدی نیز شروع شد . با توجه به رخنمون رگه از دهانه تونل به ترازهای بالاتر نتایج حفاری های دریل واگن اکتشافی در کل محدوده و ادامه حفر تونل تا طول ۲۰۰ متر ، وجود ماده معدنی ثابت و پس از آن بررسی در خصوص نحوه استخراج رو باز و یا زیرزمینی آغاز و پس از نقشه برداری محدوده و محاسبات لازم با توجه به حساسیت تولید ماده معدنی و از طرفی مشکلات استخراج زیرزمینی تصمیم به باطله برداری محدوده یاده شده گردید . از ابتدای سال ۸۱ این فعالیت آغاز گردید و تاکنون مقدار ۱۷۰۰۰۰۰۰ تن باطله برداشت و مقدار ۴۰۰۰۰۰ تن منیزیت آزاد گردیده است .

باطله معدن کنگلومرا با سیمان سیلیسی بوده که باطله برداری آن نیز با حفاری و آتشباری انجام می گردد و عمق چالهای حفاری انجام شده بنابه ارتفاع پله ها از ۳ متر تا ۱۴ متر بوده و آتشباری نیز با آنفو ، کورتکس و بوستر انجام می شود . تعداد پرسنل این معدن ۵۰ نفر می باشد . از ابتدای فعالیت معدن تاکنون بالغ بر ۴۷۰۰۰۰ تن سنگ استخراج و حمل شده است .