۲۷
اسفند

کارخانه منیزیم سربیشه در ایران نظیر ندارد

معاون امور معادن وصنایع معدنی وزیر صنعت معدن و تجارت در بازدید از کارخانه اکسید منیزیم سربیشه که تنها تولید کننده اکسید منیزیم فیوز در کشور می باشد،  گفت: کارخانه منیزیم سربیشه در ایران نظیر ندارد و اولین کارخانه تولید محصولات منیزیت در ایران است . دکتر سرقینی به برنامه های مهم وزارت صمت حفظ و توسعه واحدهای تولیدی کوچک اشاره کرد و افزود اعطای تسهیلات و کمک های فنی و اعتباری از جمله سیاست های این وزراتخانه برای حمایت از صنایع کوچک می باشد.

جعفر سرقینی در حاشیه بازدید از کارخانه اکسید منیزیم سربیشه در جمع خبرنگاران گفت: که تلاش می شود تعداد واحدهای فعال معدنی بیشتر شود. وی با بیان اینکه تلاش می شود تعداد واحدهای فعال معدنی بیشتر شود افزود: بعضی واحدهای کوچک به خاطر ماهیت کار بیشتر در معرض خطر هستند و وزارتخانه بیشتر مراقب این واحدها است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص مشکل برخی واحدهای معدنی در تامین مواد اولیه گفت: برای تامین مواد اولیه نیز به صورت ثبت سفارش با تخصیص ارز کمک می شود . وی با اشاره به بازدیدش از کارخانه اکسید منیزیم سربیشه اظهار داشت: این کارخانه در ایران نظیر ندارد و اولین کارخانه تولید محصولات منیزیت در ایران است . رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی گفت: کارخانه اکسید منیزیم سربیشه بزرگترین واحد صنعتی شهرستان است که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در سربیشه احداث شده و در حال حاضر ۵۰ درصد نیاز کشور به مواد نسوز را تامین می کند. داود شهرکی افزود این واحد با سرمایه گذاری سه میلیون دلار و با ظرفیت تولید سالانه ۳۰ هزار تن محصول در سال ۱۳۷۲ به بهره برداری رسید.

شهرکی در ادامه افزود در سال ۱۳۸۳ نیز با توجه به نیاز بازار و تولید ماده معدنی کرینکر منیزیم خط دوم کارخانه کرینکر شرکت منیزیم به بهره‌برداری رسیده و در سال ۱۳۸۴ طرح توسعه این کارخانه با نام واحد تولید کلینکرهای نسوز با سرمایه‌گذاری ۴۵ میلیارد ریال به بهره برداری رسیده است.

وی خاطر نشان کرد با راه‌اندازی این خط تولید سالانه کارخانه اکسید منیزیم سربیشه به ۴۷ هزار تن رسید و اشتغالزایی این واحد به بیش از ۲۰۰ نفر رسید. وی افزود در حال حاضر سالیانه حدود ۵۰ هزارتن انواع محصولات در کارخانه اکسید منیزیم شهرستان سربیشه استان خراسان جنوبی تولید می‌شود که از این میزان ۴۵ هزار تن انواع مواد اولیه صنایع نسوز و مابقی مواد اولیه صنایع کاشی و سرامیک و صنایع شیمیایی معدنی است.